přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
nikdo + 8 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
Ibišek bahenní v noci: Václav Kovalčík
Flox, Sunday, 18.08. 2019 - 19:33:17.
Fotografie - Příroda
""
PO SEZONĚ
fungus2, Sunday, 18.08. 2019 - 18:03:37. Hodnocení příspěvku: 10
Fotografie - Mix
"Jak jsem tak kráčel Kampou, tak od Sovových mlýnů se mi naskytl takovýhle pohled."
Fotomalba darů úrody - technika Instagramem: Václav Kovalčík
Flox, Saturday, 17.08. 2019 - 09:38:43. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
""
Kvetoucí gerbera: Václav Kovalčík
Flox, Friday, 16.08. 2019 - 10:19:04.
Fotografie - Detail
""
CHODBA A POSTAVA
fungus2, Thursday, 15.08. 2019 - 16:32:48. Hodnocení příspěvku: 9
Fotografie - Mix
"Když jsem šel podchodem na nádraží v Hostivaři, tak mou pozornost přilákala do něho vedoucí chodba, kterou se mi takhle podařilo vyfotografovat."
Písečkologie
Flox, Thursday, 15.08. 2019 - 09:55:44.
Poesie - Nezařaditelné
"Ze života australských ještěrek..."
Polední Agamečka: Václav Kovalčík
Flox, Wednesday, 14.08. 2019 - 06:53:25.
Poesie - Dětská a humor
"Ze života naší ještěrky..."
LUCERNA, PUMPA A OKNA
fungus2, Tuesday, 13.08. 2019 - 18:16:20. Hodnocení příspěvku: 10
Fotografie - Mix
"Když jsem kráčel ve Starém Městě nedaleko Staroměstského náměstí v Týnském dvoře, jehož historie sahá až možná před 12. století, kdy zde vznikl kupecký dvůr k ochraně kupců a zboží, tak mou pozornost zaujala pumpa mezi dvěma okny a horní části lucerny."
Kvetoucí chocholatice: Václav Kovalčík
Flox, Tuesday, 13.08. 2019 - 12:13:59.
Fotografie - Příroda
""
Ibišek konopný: Václav Kovalčík
Flox, Monday, 12.08. 2019 - 11:04:23.
Poesie - Smíšený verš
"Vykvetl mi na zahradě..."
SV. VÁCLAV A MUZEUM
fungus2, Sunday, 11.08. 2019 - 17:50:14. Hodnocení příspěvku: 10
Fotografie - Architektura
"Když jsem na Václavském náměstí vykráčel z podchodu metra, tak jako tradičně se mi naskytl pohled na budovu Národního muzea, která byla stavěna v letech 1885 až 1888, a rovněž na sochu sv. Václava z roku 1912 se čtyřčleným sousoším, které však do roku 1925 bylo třičlenné."
Odpolední Agamečka: Václav Kovalčík
Flox, Sunday, 11.08. 2019 - 01:38:13.
Poesie - Dětská a humor
"Ze života naší ještěrky..."
Dopolední Agamečka: Václav Kovalčík
Flox, Saturday, 10.08. 2019 - 19:38:05.
Poesie - Dětská a humor
"Ze života naší ještěrky..."
Agamečka v letní noci: Václav Kovalčík
Flox, Friday, 09.08. 2019 - 05:02:58.
Poesie - Dětská a humor
"Ze života naší ještěrky..."
DŮM, PŘECHOD A POSTAVA
fungus2, Thursday, 08.08. 2019 - 20:42:33. Hodnocení příspěvku: 10
Fotografie - Mix
"Jak jsem se tak toulal po Novém Městě na Praze-2, tak v ulici Kateřinská, která svůj název získala podle kláštera sv. Kateřiny z roku 1355, mou pozornost zaujal chodec v černém na přechodu."
Ranní Agamečka: Václav Kovalčík
Flox, Thursday, 08.08. 2019 - 00:14:13.
Poesie - Dětská a humor
"Ze života naší ještěrky..."
Srpnový déšť: Václav Kovalčík
Flox, Wednesday, 07.08. 2019 - 14:19:22.
Poesie - Vázaný verš
"Vláhy nyní dosti..."
JAK PLYNE ČAS
violetta, Wednesday, 07.08. 2019 - 11:36:26. Hodnocení příspěvku: 10
Poesie - Nezařaditelné
""
BRÁNA A VCHOD
fungus2, Tuesday, 06.08. 2019 - 20:40:51. Hodnocení příspěvku: 10
Fotografie - Mix
"Když jsem kráčel Malou Stranou, tak v ulici Újezd, která své pojmenování získala už ve 13. století, podle pozemku, který se mohl ujezdit, zorat...nebo objet, mou pozornost upoutala brána, za níž se nachází Michnův palác (Tyršův dům), který byl postupně budován v 16. a 17. století."
Kříž z proutí
maja52, Tuesday, 06.08. 2019 - 10:23:08. Hodnocení příspěvku: 10
Poesie - Vázaný verš
""
POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Vesuvanka, Tuesday, 06.08. 2019 - 08:03:13. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Kresba
"POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
(a reportáž z výletu ze 6. srpna 2005)

Podél sklizených polí, kde pobíhají ušáci, vine se trať, po níž jede motoráček a veze spoustu výletníků, mezi nimiž je i osm poutníků z Communia, které se mi podařilo nalákat k výletu na magickou horu, spojenou s naší historií. Okouzlující je pohled na úzké žluté pole rozkvetlých slunečnic a Říp vpozadí.

Z nádraží ve Ctiněvsi nás vyvádí červená turistická značka, která vede podél domků se zahrádkami plnými květů a stromů, jejichž větve se doslova prohýbají pod úrodou meruněk, jablek a hrušek. "Tolik ovoce - to vidím poprvé!" zvolal někdo nadšeně. Dál vede cesta starou hrušňovou alejí obsypanou malými žlutavými a červenavými hruštičkami - louky a pole, někde sklizená, ale ječmen ještě na sklizeň čeká. Zemský ráj to na pohled.

Nevím co pozorovat dříve... krajinu, květenu, oblohu, která hýří různotvarými i různobarevnými kumuly... Kde začít?

Z trávy u cesty vykukují velké žluté květy kozí brady východní, ale i poměrně vysoké kozí brady větší (někdy nazývané "pochybná"). Zaujmou nás drobné žluté kvítky svízelu syřišťového, řepíku lékařského, odkvétající třezalky, zavřené bílé květy svlačce rolního - ráno totiž pršelo a zřejmě dost vydatně, jak napovídají louže. Pomalu odkvétá i bílá silenka nadmutá, upoutají nás žluté okolíky vratiče a kytička, která nás doprovází v čedičových krajinách - zářivě žlutý starček přímětník... Určitým kontrastem žluté je modře kvetoucí čekanka a zřejmě ještě nedávno kvetla šalvěj přeslenitá. Na dalším úseku cesty objevujeme hlaváč bledožlutý a chrastavec s velmi podobným květem, ale fialovým. Na jednom z nich sedí drobný modrý motýlek s nápadnými červenými skvrnami - je to vřetenuška tužebníková (setkali jsme se s ní nedávno u Dobrčic, když jsme pátrali po dubu pýřitém). Ale tato vřetenuška má už asi své dny spočítané. Neulétne, když se k ní nakloníme, abychom si ji blíže prohlédli, je jakoby omráčená, křídla nemají tu jasnou kovově azurovou barvu, jsou tmavší bez lesku, jen ty skvrny jsou nápadné. Jak by řekl entomolog - motýl má "olétaná" křídla (motýli se dožívají většinou jen dvou let). Poletují tu bělásci ovocní, zahlédneme i okáče lučního.

Obdivujeme krásu krajiny a kdosi prohodí, jak to ten praotec Čech mohl vědět, že právě tato krajina bude oplývat mlékem a strdím. "No přece podle čediče, který mu napověděl, že se jedná o krajinu sopečného původu - náš praotec byl chytrý a vyznal se dokonce i v geologii" odpovídám, a o smích je postaráno.

Bohatá, přebohatá vegetace, kvete tu zajímavý druh trávy připomínající bojínek, ale klásky jsou nápadně krátké a stonky tlustší.... a támhle v trávě sedí nenápadně ten šedavý původce té nevšední krásy, jen trochu nazelenalý, tu a tam lišejníkem, který vytváří docela pravidelná různě velká kolečka. Pohladím si ho, je příjemně vyhřátý. Sluníčko svítí, ale je i mírný vítr, takže počasí na chození je přímo ideální. Velmi dobrý je i rozhled, ale ten si ještě užijeme.

Znám jeden moc záludný úsek cesty při výstupu na horu, kde je cesta úzká, kamenitá a nejen strmě stoupá, ale zároveň se i příčně svažuje dolů. Proto opouštíme červenou a pokrčujeme po úpatí Řípu okrajem lesa k místu, kde se opět setkáme s naší červenou, která vede dál do Krábčic a do Roudnice nad Labem. Les s převahou dubů s bohatým podrostem netýkavky. Otevírá se nám částečný pohled na České středohoří i s Milešovkou - kopečky jako na dlani.

Stoupáme. Míjíme turisty, který je tu opravdu hodně. Proudí nahoru i dolů. Posadíme se na lavičce, odkud je moc pěkný rozhled na Dokskou pahorkatinu, jsou vidět vrcholy Velkého i Malého Bezdězu. Po odpočinku a občerstvení pokračujeme v cestě. Podél cesty přibývá i kamení, některé jsou pěkně veliké. Vzpomínám jak kolem nich na jaře kvetly koberce modrých rozrazilů. Ještě se zastavíme u skalky, kde je čedič zajímavě rozpukaný (nevytváří zde varhany, ale nepravidelné, na sebe naskládané hranoly). Rotunda je na dohled. Obdivuji krásnou světlou opuku, z níž je postavena. Před rotundou je nádherné místečko s vysokou kvetoucí diviznou velkokvětou a modrým hadincem, který má některé květy i nachové.

Chceme se podívat na hlavní vyhlídku na České středohoří, ale cesta je po dešti kluzká, svažuje se dolů a tak si na ni troufají jen někteří. My se vydáváme asi dvěstě metrů dál po červené (téměř k tomu náročnému úseku, který jsem výše popisovala) ke skalám. Ano, zde se Říp velmi prudce svažuje jižním a jihozápadním směrem. Je tu nádherný rozhled do roviny, ale i k Rakovnicku a vidíme i západní část Českého středohoří až k Milešovce. Skalky se tu doslova modrají květy poměrně nízkého a rozvětveného hadince obecného. Zaujalo mě, jak se tato rostlina svým vzrůstem přizpůsobuje prostředí - u tratí roste zpravidla vzpřímeně, bývá vysoká, ale v kamení je nižší a větví se. Vzpomínám, jak tu na jaře kvetla šalvěj luční a žlutá mochna.... Na jednom místě objevujeme vysokou stepní trávu - chráněný kavyl vláskovitý, který je skutečně jemný jako vlásky.

Nakonec se všichni sejdeme u občerstvení - sedíme na lavičce a objeví se tu malý přítulný pejsek, žemlově zbarvený. Posadí se na kámen, čeká na pohlazení a při nastavení ruky ochotně podává pac.... miloučké zvířátko patří místnímu správci.

Než se vydáme na zpáteční cestu, zahlédneme většího motýla, který rychle přelétne, takže ho nemohu určit. Dívám se pořád do těch míst kde zmizel. Snad jsem ho přivolala - motýl se po chvíli znovu objeví a usedne na kámen. Babočka admirál! Střídavě rozevírá a zavírá křídla. Fascinují mě červené pruhy na jeho předních křídlech. Celé divadlo trvá bohužel jen pár vteřin, takže motýla není možné vyfotografovat.

Vracíme se na nádraží s krásnými zážitky a hlubokými dojmy. Při čekání na vlak si udělám skicu pohledu na Říp od Ctiněvsi, na níž pokračuji ve vlaku a ještě doma...
 "
Srpnová Agamečka: Václav Kovalčík
Flox, Tuesday, 06.08. 2019 - 07:59:32.
Poesie - Dětská a humor
"Ze života naší ještěrky..."
Naše Agamečka vousatá dnes: Václav Kovalčík
Flox, Monday, 05.08. 2019 - 14:15:03.
Fotografie - Příroda
"Ze života naší ještěrky..."
Kvetoucí denivka: Václav Kovalčík
Flox, Sunday, 04.08. 2019 - 19:50:00. Hodnocení příspěvku: 10
Fotografie - Detail
"Miniaturní, zakrslá, denivka..."
POSTAVA A SVĚTLO
fungus2, Sunday, 04.08. 2019 - 19:09:36. Hodnocení příspěvku: 10
Fotografie - Mix
"Když jsem od Prašného mostu došel ke vchodu na II nádvoří Pražského hradu, tak se mi takhle podařilo zachytit jednu z návštěvnic."
Odpočinek mezi žraloky
Dominique, Sunday, 04.08. 2019 - 17:47:23. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
""
Locika kompasová: Václav Kovalčík
Flox, Saturday, 03.08. 2019 - 04:55:10.
Poesie - Dětská a humor
"Verše o zástupci plevelné flóry, jenž je nádherný svým habitem..."
Na (ne)rozloučenou
hrochousek, Friday, 02.08. 2019 - 12:12:25.
Poesie - Vázaný verš
""
První srpen: Václav Kovalčík
Flox, Friday, 02.08. 2019 - 05:29:13.
Poesie - Smíšený verš
"Romantismus v dnešní době..."
SVĚTLO A STÍNY NA SCHODECH
fungus2, Thursday, 01.08. 2019 - 18:38:17. Hodnocení příspěvku: 10
Fotografie - Mix
"Když jsem fotografoval přímo u Čertovky, tak mou pozornost upoutaly k ní vedoucí schody."
Dnešní nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější příspěvek.
E-mail
Jméno:
Heslo:
Poslední komentář
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
90 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.18 sekund